Omega - 3813.30.01
3813.30.01 Speedmaster Date 39 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3813.30.01 (aka: 38133001) |
| Name: | 3813.30.01 Speedmaster Date 39 Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 1999 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Date reference 3813.30.01 features a stainless steel case and a silver dial. It is presented on an alligator strap.