Omega - 3840.30.32
3840.30.32 Speedmaster Split-Seconds Stainless Steel / Silver / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 3840.30.32 (aka: 38403032) |
| Name: | 3840.30.32 Speedmaster Split-Seconds Stainless Steel / Silver / Strap |
| Produced: | 1999 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster was introduced in 1999. It features a case similar to that of the X-33 though in steel. The present model, ref. 3840.30.32, features a silver dial and blue hands. It is fitted with a flush-fit leather strap. Although listed as 'Special Series' the model was not strictly limited.