Omega - 522.10.43.50.01.001
522.10.43.50.01.001 Speedmaster Mark II Co-Axial Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet / Rio 2016
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 522.10.43.50.01.001 (aka: 52210435001001) |
| Name: | 522.10.43.50.01.001 Speedmaster Mark II Co-Axial Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet / Rio 2016 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 2016 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 42.40 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Created in celebration of the 2016 Rio Olympics, the Speedmaster Mark II Co-Axial Chronograph is a limited edition of 2016 pieces. It features a black dial with subdial rings in respectively 18k yellow gold, silver and bronze. The caseback is engraved with the Rio 2016 logo. The 522.10.43.50.01.001 is powered by caliber 3330.