Omega - 522.50.45.52.03.001
522.50.45.52.03.001 Speedmaster Chrono Chime Co-Axial Master Chronometer Chronograph Sedna Gold / Aventurine
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | 522.50.45.52.03.001 (aka: 52250455203001) |
| Name: | 522.50.45.52.03.001 Speedmaster Chrono Chime Co-Axial Master Chronometer Chronograph Sedna Gold / Aventurine |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Omega Speedmaster Chrono Chime 522.50.45.52.03.001 was introduced in 2022. This watch has a Sedna Gold of 45.50mm. The dial is Blue aventurine, as is the tachymeter insert. The Omega Speedmaster Chrono Chime is powered by caliber OMEGA 1932, a hand-wound movement with split seconds chronograph and a minute repeater function for the elapsed time.