Omega - ST 186.004 Alaska
ST 186.004 Alaska Speedmaster Professional Moonwatch Alaska Project IV
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | ST 186.004 Alaska (aka: ST 186004 Alaska) |
| Name: | ST 186.004 Alaska Speedmaster Professional Moonwatch Alaska Project IV |
| Produced: | 1979/1 |
| Produced: | 1973/7 |
| Limited: | Yes, 20 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Professional Alaska Project IV is a series of 20 prototype watches created in 1979 for NASA, to be tested by Space Shuttle pilots. Based on the regular ST 186.004 of the era, it is fitted with tritium strips behind the display to light it up.