Omega - ST 376.0822
ST 376.0822 Speedmaster Automatic Stainless Steel / Black / Bracelet / Holy Grail
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster (Non-Moonwatch) |
| Reference: | ST 376.0822 (aka: ST 3760822) |
| Name: | ST 376.0822 Speedmaster Automatic Stainless Steel / Black / Bracelet / Holy Grail |
| Produced: | 1987 |
| Produced: | 1988 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster ref. ST 376.0822 is nicknamed 'Holy Grail'. It uses a stainless steel case of 42mm in the traditional Speedmaster Professional design, yet it is fitted with the automatic Omega 1045 / Lemania 5100 caliber.