Omega - 3152.30.00
3152.30.00 Speedmaster Broad Arrow White Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Broad Arrow |
| Reference: | 3152.30.00 (aka: 31523000) |
| Name: | 3152.30.00 Speedmaster Broad Arrow White Gold / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Speedmaster 'Broad Arrow' was introduced in 2002, pairing design elements from the original 1957 Speedmaster with Omega's [then] latest and greatest chronograph movement. Signature elements include the engraved tachymeter bezel -diamond-set in some cases- and the 'Broad Arrow' hand-set. Reference 3152.30.00 has both case and bracelet done in white gold. The dial is silver.