Omega - 321.10.42.50.01.001
321.10.42.50.01.001 Speedmaster Broad Arrow 1957 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Broad Arrow |
| Reference: | 321.10.42.50.01.001 (aka: 32110425001001) |
| Name: | 321.10.42.50.01.001 Speedmaster Broad Arrow 1957 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
3 019 €
Maximum price
4 470 €
Absolute change
0 €
Opening price
3 528 €
Closing price
3 528 €
Relative change
0,00 %
Description
The Speedmaster Broad Arrow '1957' is a modern take on Omega's classic iconic 1957 Speedmaster. It features a bezel engraved with a tachymeter scale and 'Broad Arrow' hands like the original. The case measures 42mm. It is powered by caliber 3313. Reference 321.10.42.50.01.001 has a stainless steel case and bracelet. The dial is black.