Omega - 321.13.44.50.01.001
321.13.44.50.01.001 Speedmaster Broad Arrow 44.25 Stainless Steel / Black Stripes
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Broad Arrow |
| Reference: | 321.13.44.50.01.001 (aka: 32113445001001) |
| Name: | 321.13.44.50.01.001 Speedmaster Broad Arrow 44.25 Stainless Steel / Black Stripes |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.20 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Speedmaster is one of the enduring classics of the watch world. The present example is powered by a co-axial automatic movement and uses the so-called 'Broad Arrow' hands, reminiscent of the very first (1957) Speedmaster. Ref. 321.13.44.50.01.001 has a black dial with Geneva stripes and applied Arabic numerals.