Omega - 321.50.42.50.02.001
321.50.42.50.02.001 Speedmaster Broad Arrow 1957 Yellow Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Broad Arrow |
| Reference: | 321.50.42.50.02.001 (aka: 32150425002001) |
| Name: | 321.50.42.50.02.001 Speedmaster Broad Arrow 1957 Yellow Gold / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Speedmaster Broad Arrow '1957' is a modern take on Omega's classic iconic 1957 Speedmaster. It features a bezel engraved with a tachymeter scale and 'Broad Arrow' hands like the original. The case measures 42mm. It is powered by caliber 3313. Reference 321.50.42.50.02.001 has a yellow gold case and a matching bracelet.