Omega - 321.93.42.50.13.001
321.93.42.50.13.001 Speedmaster Broad Arrow 1957 Stainless Steel / Red Gold / Brown
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Broad Arrow |
| Reference: | 321.93.42.50.13.001 (aka: 32193425013001) |
| Name: | 321.93.42.50.13.001 Speedmaster Broad Arrow 1957 Stainless Steel / Red Gold / Brown |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Speedmaster Broad Arrow '1957' is a modern take on Omega's classic iconic 1957 Speedmaster. It features a bezel engraved with a tachymeter scale and 'Broad Arrow' hands like the original. The case measures 42mm. It is powered by caliber 3313. Reference 321.93.42.50.13.001 has stainless steel & red gold case and a brown dial.