Omega - 3555.75.00
3555.75.00 Speedmaster Broad Arrow Stainless Steel / Diamond / MOP / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Broad Arrow |
| Reference: | 3555.75.00 (aka: 35557500) |
| Name: | 3555.75.00 Speedmaster Broad Arrow Stainless Steel / Diamond / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Speedmaster Broad Arrow ref. 3555.75.00 has a stainless steel case and a matching bracelet. Both the bezel as well as the mother-of-pearl dial are set with diamonds.