Omega - 3582.31.00
3582.31.00 Speedmaster Broad Arrow Co-Axial Rattrapante Stainless Steel / Panda / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Broad Arrow |
| Reference: | 3582.31.00 (aka: 35823100) |
| Name: | 3582.31.00 Speedmaster Broad Arrow Co-Axial Rattrapante Stainless Steel / Panda / Bracelet |
| Produced: | 2006 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
Ref. 3582.31.00 Speedmaster was launched in 2006. It has a Panda dial with pulsations scale and a stainless steel bracelet. Caliber 3612 is a self-winding chronograph with split-seconds functions. Speedmaster ref: 3582.31.00