Omega - 3654.20.31
3654.20.31 Speedmaster Broad Arrow Red Gold / Enamel
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Broad Arrow |
| Reference: | 3654.20.31 (aka: 36542031) |
| Name: | 3654.20.31 Speedmaster Broad Arrow Red Gold / Enamel |
| Produced: | 2002 |
| Produced: | 2004 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Speedmaster 'Enamel Limited Series' was introduced in 2002 in celebration of Omega's new self-winding chronograph movement caliber 3303 - seen in this model as the luxurious 3320. A series of 99 pieces each was made in white, yellow and red gold, all featuring an enamel dial with painted numerals and the signature 'Broad Arrow' hands. Reference 3654.20.31 has a red gold case.