Omega - 3658.50.31
3658.50.31 Speedmaster Broad Arrow Platinum / Skeleton
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Broad Arrow |
| Reference: | 3658.50.31 (aka: 36585031) |
| Name: | 3658.50.31 Speedmaster Broad Arrow Platinum / Skeleton |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | Yes, 23 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Speedmaster Broad Arrow ref. 3658.50.31 is a limited edition of 23 pieces introduced in 2003. It features a platinum case -including the bezel and crown- and a hand-skeletonized version of caliber 3303.