Omega - 3881.50.37
3881.50.37 Speedmaster Broad Arrow Co-Axial GMT Stainless Steel / Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Broad Arrow |
| Reference: | 3881.50.37 (aka: 38815037) |
| Name: | 3881.50.37 Speedmaster Broad Arrow Co-Axial GMT Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The ref. 3881.50.37 Speedmaster Broad Arrow is powered by caliber 3603, which adds a GMT function to this automatic chronograph. The 'broad arrow' hands are a hint to the original 1957 Speedmaster. This watch is powered by caliber 3603.