Omega - 3882.31.37
3882.31.37 Speedmaster Broad Arrow Co-Axial Rattrapante Stainless Steel / Panda
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Broad Arrow |
| Reference: | 3882.31.37 (aka: 38823137) |
| Name: | 3882.31.37 Speedmaster Broad Arrow Co-Axial Rattrapante Stainless Steel / Panda |
| Produced: | 2006 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Speedmaster ref. 3882.31.37 was launched in 2006. It features a split-seconds chronograph and a panda dial. In this configuration, it is fitted with a leather strap. Speedmaster ref: 3882.31.37