Omega - 329.30.43.51.02.002
329.30.43.51.02.002 Speedmaster Chronoscope Master Chronometer Stainless Steel / Panda / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Chronoscope |
| Reference: | 329.30.43.51.02.002 (aka: 32930435102002) |
| Name: | 329.30.43.51.02.002 Speedmaster Chronoscope Master Chronometer Stainless Steel / Panda / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Minimum price
5 835 €
Maximum price
8 607 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 509 €
Closing price
6 509 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster reference 329.30.43.51.02.002, introduced in 2021, has a 43.00mm Stainless Steel case and a Silver dial, paired with a black bezel insert. Inside ticks caliber 9908, a hand-wound movement with co-axial escapement. This watch is a METAS-certified Master Chronometer.