Omega - 522.32.43.51.02.001
522.32.43.51.02.001 Speedmaster Chronoscope Master Chronometer Olympic Games Paris 2024 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Chronoscope |
| Reference: | 522.32.43.51.02.001 (aka: 52232435102001) |
| Name: | 522.32.43.51.02.001 Speedmaster Chronoscope Master Chronometer Olympic Games Paris 2024 Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega Speedmaster reference 522.32.43.51.02.001, introduced in 2024 in celebration of the Paris Olympic Games, has a 43.00mm Stainless Steel case and a Silver dial, paired with an aluminum bezel insert. Inside ticks caliber 9908, a hand-wound movement with co-axial escapement. This watch is a METAS-certified Master Chronometer. The case back reveals a stamped medallion with a frosted base, featuring a mirror-polished Paris 2024 logo, along with the stamped words, "Paris 2024" and the Olympic Rings.