Omega - 310.92.44.50.01.001
310.92.44.50.01.001 Speedmaster Moonwatch Dark Side of the Moon Apollo 8
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Dark Side of the Moon |
| Reference: | 310.92.44.50.01.001 (aka: 31092445001001) |
| Name: | 310.92.44.50.01.001 Speedmaster Moonwatch Dark Side of the Moon Apollo 8 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
7 715 €
Maximum price
16 740 €
Absolute change
0 €
Opening price
11 885 €
Closing price
11 885 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Moonwatch Dark Side of the Moon Apollo 8 310.92.44.50.01.001 is an udpated take on the original 2018 Apollo 8. The entire watch is black ceramic and includes a varnished yellow chronograph seconds hands and a laser-engraved tachymeter scale on the bezel which is filled with white enamel. The small-seconds subdial (patent pending) also includes a grade 5 titanium hand shaped like the Saturn V rocket. This 3D shape is obtained by laser turning, while the colours are obtained by white varnish, ablation, and laser blackening.