Omega - 311.63.44.51.06.001
311.63.44.51.06.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Dark Side of the Moon Sedna Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Dark Side of the Moon |
| Reference: | 311.63.44.51.06.001 (aka: 31163445106001) |
| Name: | 311.63.44.51.06.001 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Dark Side of the Moon Sedna Black |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the Dark Side of the Moon 'Sedna Black' seems like the love child of the stunning Apollo 11 45th Anniversary and the equally beautiful 2013 Dark Side of the Moon. It features a black ceramic case and a grey ceramic dial, paired with a 'Sedna' gold bezel, hands and markers. It is fitted with a black alligator strap.