Omega - 311.92.44.30.01.002
311.92.44.30.01.002 Speedmaster Moonwatch Dark Side of the Moon Alinghi
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Dark Side of the Moon |
| Reference: | 311.92.44.30.01.002 (aka: 31192443001002) |
| Name: | 311.92.44.30.01.002 Speedmaster Moonwatch Dark Side of the Moon Alinghi |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
7 567 €
Maximum price
9 452 €
Absolute change
0 €
Opening price
8 127 €
Closing price
8 127 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster 311.92.44.30.01.002 is a special edition created in honor of the brand's connection with the Alinghi sailing team. It features a black ceramic 'Dark Side of the Moon' case. Power comes from the hand-wound calibre 1865, which has been laser-ablated with a honeycomb effect on the mainplate and barrel bridge. It is visible both through the back as well as through the partially open-worked dial.