Omega - 311.92.44.51.01.003
311.92.44.51.01.003 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Dark Side of the Moon
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Dark Side of the Moon |
| Reference: | 311.92.44.51.01.003 (aka: 31192445101003) |
| Name: | 311.92.44.51.01.003 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Dark Side of the Moon |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
5 372 €
Maximum price
9 412 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 239 €
Closing price
7 239 €
Relative change
0,00 %
Description
The black zirconium oxide ceramic dial, complemented by a matching ceramic 44.25 mm case with a brushed and polished ceramic case, features striking 18K white gold applied indexes as well as two blackened subdials that distinguish the timepiece from its legendary predecessor, Omega's “Moonwatch” with three subdials. Reference 31192445101003 was the first Dark Side of the Moon - a number of variations followed.