Omega - 311.92.44.51.01.004
311.92.44.51.01.004 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Dark Side of the Moon Pitch Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Dark Side of the Moon |
| Reference: | 311.92.44.51.01.004 (aka: 31192445101004) |
| Name: | 311.92.44.51.01.004 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Dark Side of the Moon Pitch Black |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 929 €
Maximum price
9 999 €
Absolute change
0 €
Opening price
8 573 €
Closing price
8 573 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the Dark Side of the Moon 'Pitch Black' resembles the original 2013 Dark Side of the Moon, yet it somehow appears a tad less high-tech and somewhat warmer. The bezel now is filled with SuperLuminova ass well, as it is on the Grey Side of the Moon. It is fitted with a leather strap with ecru stitching.