Omega - 311.92.44.51.01.005
311.92.44.51.01.005 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Dark Side of the Moon Black Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Dark Side of the Moon |
| Reference: | 311.92.44.51.01.005 (aka: 31192445101005) |
| Name: | 311.92.44.51.01.005 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Dark Side of the Moon Black Black |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
7 836 €
Maximum price
12 133 €
Absolute change
0 €
Opening price
9 035 €
Closing price
9 035 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the Dark Side of the Moon 'Black Black' is a fully blacked-out version of the Speedmaster Dark Side of the Moon as introduced in 2013. It has a black ceramic case, a black ceramic dial with black markers, print and hands (featuring black SuperLuminova) and a black strap.