Omega - 311.92.44.51.01.006
311.92.44.51.01.006 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Dark Side of the Moon Vintage Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Dark Side of the Moon |
| Reference: | 311.92.44.51.01.006 (aka: 31192445101006) |
| Name: | 311.92.44.51.01.006 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Dark Side of the Moon Vintage Black |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
7 431 €
Maximum price
9 788 €
Absolute change
0 €
Opening price
9 214 €
Closing price
9 214 €
Relative change
0,00 %
Description
As suggested by the 'Vintage' moniker in its name, the Speedmaster Moonwatch Co-Axial Dark Side of the Moon Vintage Black reference 311.92.44.51.01.006 adds a touch of vintage to the high-tech Dark Side of the Moon collection. The vintage-look is achieved through the use of 'Vintage' SuperLuminova and brownish indexes and hands. The brown leather strap finishes off the look rather nicely.