Omega - 311.92.44.51.01.007
311.92.44.51.01.007 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Dark Side of the Moon / Folding Clasp
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Dark Side of the Moon |
| Reference: | 311.92.44.51.01.007 (aka: 31192445101007) |
| Name: | 311.92.44.51.01.007 Speedmaster Moonwatch Co-Axial Dark Side of the Moon / Folding Clasp |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
A BaselWorld 2015 release, the reference 311.93.44.51.99.002 is identical to the 2013 Dark Side of the Moon, though fitted with a ceramic / titanium folding clasp instead of the ceramic pin buckle found on the reference 311.92.44.51.01.003.