Omega - 3510.12.00
3510.12.00 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Yellow / Bracelet / Schumacher
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3510.12.00 (aka: 35101200) |
| Name: | 3510.12.00 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Yellow / Bracelet / Schumacher |
| Produced: | 1996 |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
2 172 €
Maximum price
4 602 €
Absolute change
0 €
Opening price
2 815 €
Closing price
2 815 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Reduced 'Schumacher' series was introduced in 1996. It consisted of a number of 'Reduced' Speedmasters with bold dials - yellow, blue and red. The series was discontinued around 2000. Ref. 3510.12.00 has a yellow dial and a stainless steel bracelet.