Omega - 3510.50.00
3510.50.00 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3510.50.00 (aka: 35105000) |
| Name: | 3510.50.00 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 1988 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
2 362 €
Maximum price
3 940 €
Absolute change
0 €
Opening price
2 755 €
Closing price
2 755 €
Relative change
0,00 %
Description
The Speedmaster is known among collectors as being a more affordable alternative for the regular Speedmaster Professional. Looking quite similar, the case is however notably smaller and the movement is the automatic caliber 3220. The ref. 3539.50.00 is the successor to the 3510.50.00 and does not sport the Arabic 5 minute markers. Speedmaster ref: 3510.50.00