Omega - 3510.52.00
3510.52.00 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Inverted Panda / Bracelet / Japan
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3510.52.00 (aka: 35105200) |
| Name: | 3510.52.00 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Inverted Panda / Bracelet / Japan |
| Produced: | 1988 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster is known among collectors as being a more affordable alternative for the regular Speedmaster Professional. Looking quite similar, the case is however notably smaller and the movement is the automatic caliber 3220. The ref. 3510.52.00 has an 'Inverted Panda' dial. It was created for the Japanese market.