Omega - 3510.82.00
3510.82.00 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Blue Inverted Panda / Bracelet / Japan
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3510.82.00 (aka: 35108200) |
| Name: | 3510.82.00 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Blue Inverted Panda / Bracelet / Japan |
| Produced: | 1988 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
3 552 €
Maximum price
4 286 €
Absolute change
0 €
Opening price
3 552 €
Closing price
3 552 €
Relative change
0,00 %
Description
The Speedmaster is known among collectors as being a more affordable alternative for the regular Speedmaster Professional. Looking quite similar, the case is however notably smaller and the movement is the automatic caliber 3220. The ref. 3510.82.00 has a blue 'Inverted Panda' dial. It was created for the Japanese market.