Omega - 3517.30.00
3517.30.00 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Silver / Bracelet / Schumacher
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3517.30.00 (aka: 35173000) |
| Name: | 3517.30.00 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Silver / Bracelet / Schumacher |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 4000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The reference 3517.30.00 Omega Speedmaster 'Reduced' is a limited edition of 4000 pieces based on the regular Speeedmaster reduced. It features a silver checkerboard dial vaguely reminscent of the Speedmaster Mark II. It is powered by caliber 3220.