Omega - 3518.50.00
3518.50.00 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Black / Bracelet / Michael Schumacher
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3518.50.00 (aka: 35185000) |
| Name: | 3518.50.00 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Black / Bracelet / Michael Schumacher |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | Yes, 6000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
4 158 €
Maximum price
5 894 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 213 €
Closing price
4 213 €
Relative change
0,00 %
Description
The reference 3518.50.00 Omega Speedmaster 'Reduced' is a 'limited' edition of 8000 pieces based on the regular Speeedmaster reduced. It features a silver checkerboard dial reminiscent of the Speedmaster Mark II Racing. It is powered by caliber 3220.