Omega - 3535.70.00
3535.70.00 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / Diamond / MOP-Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3535.70.00 (aka: 35357000) |
| Name: | 3535.70.00 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / Diamond / MOP-Silver / Bracelet |
| Produced: | 2004 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 3535.70.00 Omega Speedmaster Ladies has a diamond-set bezel and a stainless steel case with matching bracelet. Its mother-of-pearl dial features oversized Arabic numerals. Speedmaster ref: 3535.70.00