Omega - 3535.72.00
3535.72.00 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / Diamond / MOP / Green / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3535.72.00 (aka: 35357200) |
| Name: | 3535.72.00 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / Diamond / MOP / Green / Bracelet |
| Produced: | 2004 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The present version of the Omega Speedmaster 'Reduced' was introduced at BaselWorld 2004. It features green numerals on its mother-of-pearl dial and it is fitted with a stainless steel bracelet. Speedmaster ref: 3535.72.00