Omega - 3710.10.12
3710.10.12 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Yellow Gold / Champagne
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3710.10.12 (aka: 37101012) |
| Name: | 3710.10.12 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Yellow Gold / Champagne |
| Produced: | 1988 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster reference 3710.10.12 has a stainless steel and yellow gold case of 39.00mm. Inside ticks the self-winding caliber 1143.