Omega - 3802.77.55
3802.77.55 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / MOP / Grey
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3802.77.55 (aka: 38027755) |
| Name: | 3802.77.55 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / MOP / Grey |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 3802.77.55 has a 'reduced' case housing the self-winding caliber 3220. It is fitted with a mother-of-pearl dial with grey numerals and a matching glossy calf strap.