Omega - 3810.12.40
3810.12.40 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Yellow / Strap / Schumacher
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3810.12.40 (aka: 38101240) |
| Name: | 3810.12.40 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Yellow / Strap / Schumacher |
| Produced: | 1996 |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Reduced 'Schumacher' series was introduced in 1996. It consisted of a number of 'Reduced' Speedmasters with bold dials - yellow, blue and red. The series was discontinued around 2000. Ref. 3810.12.40 has a yellow dial and a matching strap.