Omega - 3810.50.06
3810.50.06 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3810.50.06 (aka: 38105006) |
| Name: | 3810.50.06 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Black |
| Produced: | 1988 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Reduced 3810.50.06 has a 39.00mm case crowned by a plexi crystal and a bezel with aluminum tachymeter insert. The dial is Black.