Omega - 3810.51.41
3810.51.41 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Black / Strap / AC Milan
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3810.51.41 (aka: 38105141) |
| Name: | 3810.51.41 Speedmaster Reduced Stainless Steel / Black / Strap / AC Milan |
| Produced: | 1999 |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | Yes, 1999 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Reduced 3810.51.41 is a limited edition created for the 100th anniversary of AC Milan. It has the years 1899-1999 in red over the 6:00 subdial.