Omega - 3835.70.36
3835.70.36 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / Diamond / MOP / White
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3835.70.36 (aka: 38357036) |
| Name: | 3835.70.36 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / Diamond / MOP / White |
| Produced: | 2004 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 3835.70.36 was made for ladies, exchanging the masculine and instrumental looks of the regular Speedmaster for a more feminine and luxurious design. It features a mother-of-pearl dial and a bezel set with 49 diamonds. Speedmaster ref: 3835.70.36