Omega - 3835.71.33
3835.71.33 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / Diamond / MOP / Blue
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3835.71.33 (aka: 38357133) |
| Name: | 3835.71.33 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / Diamond / MOP / Blue |
| Produced: | 2004 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The present version of the Omega Speedmaster 'Reduced' was introduced at BaselWorld 2004. It features blue numerals on its mother-of-pearl dial and it is fitted with a matching alligator strap. Speedmaster ref: 3835.71.33