Omega - 3835.77.36
3835.77.36 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / Diamond / MOP
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3835.77.36 (aka: 38357736) |
| Name: | 3835.77.36 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / Diamond / MOP |
| Produced: | 2002 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 3835.77.36 has a mother-of-pearl dial set with diamond indexes. The bezel is set with 49 diamonsd. The stainless steel case houses the automatic caliber 3220 movement. Speedmaster ref: 3835.77.36