Omega - 3835.79.40
3835.79.40 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / Diamond / MOP / Red
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3835.79.40 (aka: 38357940) |
| Name: | 3835.79.40 Speedmaster Reduced Ladies Stainless Steel / Diamond / MOP / Red |
| Produced: | 2004 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 3835.79.40 Omega Speedmaster 'Reduced' has a stainless steel case and a bezel set with 49 diamonds. The mother-of-pearl dial features bright red numerals. Speedmaster ref: 3835.79.40