Omega - 3836.70.36
3836.70.36 Speedmaster Reduced Stainless Steel / MOP / Olympic Collection
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Reduced |
| Reference: | 3836.70.36 (aka: 38367036) |
| Name: | 3836.70.36 Speedmaster Reduced Stainless Steel / MOP / Olympic Collection |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in honor of Omega's leading role in the timing of the Olympics, the Speedmaster Reduced reference 3836.70.36 features a mother-of-pearl dial with Arabic numerals colored like the Olympic logo. The logo itself can be seen as a counterweight to the chronograph seconds hand. Omega Olympic Collection Chronograph ref 3836.70.36