Omega - 310.20.42.50.01.001
310.20.42.50.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 11 50 Anniversary Stainless Steel / Moonshine Gold
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 310.20.42.50.01.001 (aka: 31020425001001) |
| Name: | 310.20.42.50.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 11 50 Anniversary Stainless Steel / Moonshine Gold |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 6969 units |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
11 616 €
Maximum price
15 217 €
Absolute change
0 €
Opening price
12 932 €
Closing price
12 932 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Professional 310.20.42.50.01.001 is a limited edition of 6969 pieces created in honor of the 50th anniversary of the Apollo 11 mission. Together with the 310.60.42.50.99.001 it is the first Speedmaster to be powered by the updated caliber 3861. It features a stainless steel case paired with a 'Moonshine' gold bezel with a black ceramic inlay. The two-tone 'step' dial has applied indexes and an image of Buzz Aldrin stepping down from the Eagle lunar module. It is fitted with the new 020STZ011626 bracelet and comes with an additional cork-covered velcro strap.