Omega - 310.20.42.50.02.001
310.20.42.50.02.001 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Stainless Steel - Moonshine Gold / Silver
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 310.20.42.50.02.001 (aka: 31020425002001) |
| Name: | 310.20.42.50.02.001 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Stainless Steel - Moonshine Gold / Silver |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Moonwatch ref. 310.20.42.50.02.001 was introduced in 2024. This Speedmaster has a case in stainless steel & Moonshine gold, with a ceramic bezel insert. This watch is motivated by caliber 3861.