Omega - 310.30.42.50.01.003
310.30.42.50.01.003 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Stainless Steel / Black / Plexi / Kanjar Oman
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 310.30.42.50.01.003 (aka: 31030425001003) |
| Name: | 310.30.42.50.01.003 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Stainless Steel / Black / Plexi / Kanjar Oman |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Moonwatch ref. 310.30.42.50.01.003 was iintroduced in 2023. This hesalite 3861 features a case back with the Omani Kanjar.