Omega - 310.32.42.50.01.001
310.32.42.50.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Stainless Steel / Black / Plexi / Fabric
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 310.32.42.50.01.001 (aka: 31032425001001) |
| Name: | 310.32.42.50.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Stainless Steel / Black / Plexi / Fabric |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Moonwatch ref. 310.32.42.50.01.001 was introduced in 2020. This new-generation Moonwatch is powered by caliber 3861. The case is stainless steel with an aluminum tachymeter bezel insert. The dial is black.