Omega - 310.32.42.50.02.001
310.32.42.50.02.001 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 13 50th Anniversary Snoopy
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 310.32.42.50.02.001 (aka: 31032425002001) |
| Name: | 310.32.42.50.02.001 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 13 50th Anniversary Snoopy |
| Produced: | 2020/7 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
14 414 €
Maximum price
29 627 €
Absolute change
0 €
Opening price
15 184 €
Closing price
15 184 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Professional Apollo 13 50th Anniversary Silver Snoopy Award reference 310.32.42.50.02.001 was introduced in 2020. This Speedmaster Snoopy has a stainless steel case with a ceramic bezel insert, and a silver dial with blue sub dials. It is fitted with a blue fabric strap. Inside ticks Omega's caliber 3861 hand-wound chronograph movement. The case back has Snoopy's rocket moving when the chronograph is engaged, whilst the earth rotates in sync with the smalls seconds hand.